W dniach 26-27.09.2019 w Instytucie Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu odbyły się warsztaty ,,Nowoczesne metody wykrywania i identyfikacji wirusów roślin” w których udział wzięli studenci kierunków przyrodniczych.
Podczas warsztatów odbyły się wykłady oraz zajęcia praktyczne w laboratoriach i kompleksie szklarniowym Zakładu Wirusologii i Bakteriologii IOR-PIB, Kliniki Chorób Roślin oraz Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych IOR-PIB. Studenci mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń z wykorzystaniem technik biologii molekularnej np. izolacja RNA z roślin, przygotowanie i przeprowadzenie reakcji izotermicznej amplifikacji kwasów nukleinowych, a także wykonania testów biologicznych w szklarni. Podczas drugiego dnia warsztatów studenci przygotowywali preparaty do obserwacji w transmisyjnym i skaningowym mikroskopie elektronowym, a także mieli możliwość zwiedzenia Centrum BOKIGZ. Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs z nagrodami dotyczący zagadnień poruszanych podczas zajęć.
Współorganizatorem warsztatów był Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN. Wydarzeniu patronowały Akademia Młodych Uczonych PAN i Rada Upowszechniania Nauki PAN. Główną organizatorką warsztatów jest dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska - członek Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN, Komitetu Nauk Agronomicznych PAN i Rady Upowszechniania Nauki PAN.